Ozi az orangután

Írta: Juhász Lilla

 

Már pár hete olvastam, hogy Leonardo DiCaprio támogatott egy rajzfilmet ami egy orángutánról szól, és nem titkoltan a pálmaolaj lesz a középpontban.

 

 

Mivel anno pár évig a JGI nél a Pálmaolajmentes csoport egyik vezetője voltam, és mai napig szívügyem a téma, mindenképpen látni akartam. Leo dokumentumfilmje a témában is igen jól sikerült, és ez a rajzfilm pedig kisebbeknek akár még nagyobb hatású is lehet.

A közönség a 6 éven felüli korosztály. Bár én a téma keménysége miatt kicsit idősebb gyerekeket jelölnék ki, mint nézők. Az 5-6 éves gyerekeket még nem igazán köt le egy majd másfél órás film, pláne ha annak többlet jelentése is van.

Mi Amszterdamban láttuk a moziban hollandul, így azért minden vicc nem jött át, de tényleg inkább a gyerekeknek készült.

 

 

Röviden  a sztori:

Ozi az orángután még piciként, feltehetőleg Szumátrán él a szüleivel egy esőerdőben, ahol tűz üt ki, majd elveszíti a családját és őt meg egy orangután menhely munkatársa találja meg és veszi magához.

Ő nevelgeti, és mivel látja, hogy elég ügyes, egy jelbeszédet hanggá átalakító készüléket tesz rá, így tudnak kommunikálni. A kis orangután híres lesz és influencerré válik. Majd kap egy tabletet egy bizonyos cégtől, amit bekapcsolva meglátja a képen a szüleit és eldönti, hogy megkeresi őket. Útközben barátokra lel és a kellemetlen igazságra.

 

 

 

 

Spojler

A sztori jól fel van építve, és nyiltan megmutatja a pálmaolaj vállalat minden szörnyűségét. Van egy rezervátum is, ahol az égő erdőből “kimentett” állatokat gyűjtik és annak a helynek, mint egy amolyan állatkertnek is láthatjuk a minden negatívumát. Megmutatja mihez használják fel a pálmaolajat és milyen áron. Ellenben ezeket egy ilyen kis gyereknek mind el kell magyarázni, így szerintem a legjobb egy amolyan tanító óra keretében mint segédlet felhasználni.

 

 

Azért én tudtam rajta sírni, hiszen nem túloz egy cseppet sem, de mégis sajnos a vége nekem nem volt elég meggyőző. A kis Ozi ugyanis megosztja a tabletén a világgal mik történnek, majd kapja a szomorú majd mérges fejeket. Végül ez elegendő lesz, hogy leálljanak a gépekkel, és ne vegyék el az “otthonát”. A legvégén pedig a cég megígéri, hogy nem bánt több esőerdőt. Nekem ez nem elég, hiszen ezek a cégek már mindent megigértek, betartani, meg kb, semmit nem akarnak belőle, de muszáj egy gyerek filmet happy enddel zárni, és a remény hal meg utoljára ugye?

Összességében az arra fogékonyak megértik az üzenetét, és ha kapnak a gyerekek segítséget a megértéséhez, jó beugró lehet akár a pálmolajmentes élethez. Ami nem azt jelenti, hogy pálmaolajmentes mogyorókrémet eszünk, hanem a tudatosság ahhoz, hogy megértjük, a döntéseinkkel akár megváltoztathatjuk a világot, ahogy a kis Ozi tette.

 

A Format Biz oldaláról:

Leonardo DiCaprio, Jennifer Davisson, Phillip Watson, az Appian Way, valamint Mike Medavoy, Rodrigo Blaas, Keith Chapman, Adam Stanhope és Graham Appleby producerek, a produkciós cégek pedig az Appian Way és a GCI Film. A CG képek és az animáció a Mikros Animation munkája.
A film főcímdalát Diane Warren szerezte.


A film 3 nagy jótékonysági szervezetet támogat, amelyek az orangutánok rehabilitációját segítik, illetve partnereik is segítenek ebben a munkában: 

A GFM Animation elnöke, Guy Collins elmondta: „A gyermekek és családjaik körében manapság az egyik legégetőbb aggodalom a földi életet fenyegető jelenlegi veszélyek és az élőhelyek pusztulása.

Az Ozi Voice of the Forest története hatásos és informatív, ugyanakkor rendkívül szórakoztató módon világít rá ezekre az aggodalmakra. Alig várjuk, hogy mindenkit megérintsen, és inspiráljon Ozi története, és nem is lehetnénk izgatottabbak, hogy ez a különleges film csatlakozott a kínálatunkhoz.

Mike Medavoy producer elmondta: „Ehhez a filmhez kreatív elméket és kiváló színészeket gyűjtöttünk össze a világ minden tájáról, hogy egy globális problémával foglalkozzunk."

 

A film honlapján bővebben olvashatsz a támogatókról, a projektről, és hogy te mit tehetsz az orangutánok megmentéséért: https://ozivoiceoftheforest.com

A Jane Goodall Intézet  előadását pedig itt a honlapon rendelheted meg:  Pálmaolajmentes élet – Tudatos vásárlás kialakítása az esőerdők védelmében

 

Janegoodall Logo

Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall

Cím: Iroda - 1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 41.
Számlázás - 1089 Budapest, Orczy tér 4/a/1. 3/1.

Telefon: Kádár András, 06-30-724-0274

E-mail: info (kukac) janegoodall (pont) hu

Adószám: 18122284-2-42