A menedékhelyeink reményt keltenek!
Fordította: Kötél Réka Erzsébet
Az HBO új ‘Csimpánzok Hollywoodban’ című dokumentumsorozata kiemelte azoknak az állatoknak a tragikus helyzetét, akiket magáncélokból tartanak fogságban. Mikor a csimpánzokat, és más emberszabásúakat kiszabadítják az élhetetlen körülményeik közül, melyekben eddig részesültek háziállatként, vagy szórakoztatás tárgyaként, szerencsére vannak kiváló minőségű, akkreditált menedékhelyek fenntartva számukra. Ott, maradandó otthont biztosítanak nekik szakértő gondoskodással, és kapnak egy második esélyt egy jó életre.
“Éjjel-nappal azon dolgozunk, hogy minden egyes életet megmentsünk. Ez a szenvedélyünk.” mondta Dr. Rebeca Atencia, a Kongói Köztársaság Jane Goodall Intézetének ügyvezető igazgatója, a Tchimpounga Menedékhely menedzser és vezető állatorvosa.
Amíg mi az intézetben a vadon élő csimpánzok jövőjére fektetjük a hangsúlyt, sajnos a fogságból mentett csimpánzok talán soha nem lesznek képesek visszatérni a természetbe. Ők nem nevelkedtek csapatban, nem sajátították el a tudást és viselkedésmintákat, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy boldoguljanak a természetes élőhelyükön.
Azt, hogy a csimpánzokat -a viselkedésüket és életritmusukat, az élőhelyükkel kialakult kapcsolatukat- egy magasabb szinten megértsük, Dr. Jane Goodall Gombe-ben végzett munkája alapozta meg. Annak tudatában, hogy a csimpánzoknak mire van szükségük ahhoz, hogy rendesen fejlődjenek, azt is tudjuk, hogy a fogságban élő egyedek igenis szenvednek, kivéve, ha a megfelelő körülmények és a speciális gondoskodás van biztosítva számukra, amik felérnek ezeknek az állatoknak az összetett igényeikhez.
A legjobb menedékhelyek a szívükön viselik az erkölcsöket, és az emberszabásúak szükségleteiket helyezik előtérbe. Gondozásukat a hosszú távú jövőre tervezik, így a csimpánzok a lehető legtermészetesebben tudnak élni. A menedékhelyeinken tágas, természetes környezetet biztosítanak és az élőlények komplex igényeiről gondoskodnak. Mindemellett, arra is figyelnek, hogy befogadják az ottlakók egyéni, sajátos körülményeikből adódó szükségleteiket is.
A mentett csimpánzok valószínűleg állatkereskedelem áldozatai voltak még csecsemő korukban, ezzel megfosztották őket a fáradhatatlan anyai szeretettől és gondoskodástól, és attól a tanulási folyamattól, amit a családjuk biztosított volna nekik, mialatt serdülőkorúvá érnek hosszú évek leforgása alatt. A menedékhelyeink dolgozói különféle interakciókat és tapasztalatotokat alakítanak ki a majmok számára, hogy megszerezhessék a képességeket, amik szükségesek ahhoz, hogy túléljenek a vadonban – vagy számukra a vadonhoz lehető legközelebb. Ezek mind elősegítik, hogy az állatok kifejezhessék a természetes viselkedésformáikat, és élvezzék a szabadságot, amit megérdemelnek.
A Jane Goodall Intézet nem támogatja a vadon élő állatok megközelítését. A felvételen képzett szakemberek szerepelnek, menhelyi környezetben.
A fenti videóban erre láthatunk egy példát. A Kongói Köztársaságban található JGI Tchimpounga menedékhelyen egy gondozó éppen azt mutatja be egy csapat csimpánznak, hogyan lehet feltörni a diókat egy kővel. A gondozó feltöri előttük a diót, megmutatva ezzel a csimpánzoknak, hogyan jussanak hozzá a dió ehető, belső részéhez. A csimpánzok alapos megfigyelés révén tanulnak. Megpróbálják leutánozni a mozdulatot, ez remekül tükrözi a természetükből adódó kíváncsiságot és tanulási magatartásukat.
Dr. Rebeca Atencia elmagyarázta egy Hopecast keretein belül Dr. Jane Goodall-lal, hogy ez mennyire létfontosságú. A fajoknak fogságban is megfelelő tapasztalatokkal kell gazdagodniuk. Azért dolgozunk, hogy megoszthassuk a tanultakat, mint ez a környezetgazdagítás. Ezekkel arra törekszünk, hogy a csimpánzok vadonban végzett tevékenységeit a lehető legéletszerűbben imitáljuk. Teljesen megváltoztathatja az egyedek életét, ha ilyen tapasztalatokat szereznek. Ez lehetővé teszi számukra, hogy nagy csapatokban éljenek egy természetes közegben. Végső soron, az a célunk, hogy ezek a fantasztikus lények szabadon élhessenek a természetes élőhelyükön.
Tudj meg többet a menedékhelyeinkről, a Tchimpounga-ról, és a Chimp Eden-ről, ahogy reményt nyújtanak a csimpánzok számára!
Hallgasd meg Dr. Jane Goodall podcast epizódját Dr. Rebeca Atencia-val!
Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall