Világunk érdekes, és benne minden mindennel összefügg. Ezt az üzenetet adtuk át a Csili Művelődési Központ, és a Jane Goodall Intézet által szervezett táborban résztvevő gyermekeknek, egy vidám és élménygazdag közegben, melyre visszaemlékezve a későbbiekben is motivációt meríthetnek a tanuláshoz, felfedezéshez.
A gyerekek az első nap megismerhették a Soroksári Botanikus Kert különleges állat, és növényvilágát. Itt "természet-bingót" is játszottunk velük, vagyis meg kellett keresni a képek alapján az élőlényeket a kertben. Szerencsére összefutottunk Bottlik Gábor kertészmérnökkel, aki segített a növények felismerésében, és állatos fa-viccekkel is tele volt a tarsolya.
Második nap a Fővárosi Állat- és Növénykert -be látogattunk, ahol a különböző kifutókban élő állatok megtekintésekor, átbeszéltük a gyerekekkel, hogy melyik fajt mi veszélyezteti a természetes élőhelyén. A nap végén pedig egy játékos, kézműves foglalkozáson vettünk részt, ahol a műanyagszennyezést, mint veszélyforrást ismerhettük meg. Ezt egy teknősös, vagy bálnás hűtőmágnes formájában jelenítettük meg, amit mindenki hazavihetett.
A harmadik napon a Magyar Természettudományi Múzeum jóvoltából a Kalandos erdő foglalkozáson vettünk részt, ahol az erdei állatok, növények és gombák összefüggő rendszerébe vezetett be minket Kispál István múzeum pedagógus. Délután tovább kalandoztunk a múzeum kiállításain, és a gyerekekkel átbeszéltük a látottakat.
A negyedik napon a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepére kirándultunk, ahol a víztisztítás lépéseit ismerhettük meg. Itt még egy pálmaház is működik. A telep energiaszükségletét biogáz termelés, és a napenergia segítségével szinte 100%-ban biztosítani tudja magának.
A délután folyamán megérkezett a Bogárháton Bemutatók, így az ízeltlábúak világába is bebocsájtást nyerhettünk Sasvári Zoltán, a "Bogaras bácsi" jóvoltából.
Az utolsó napon pedig egy lap-book-on összegezték a gyerekek a tanultakat. Kedvenc állatukról, növényükről készítettek egy ismeretterjesztő kollázst, amit a szülőknek is megmutattak a végén. Így nem csak a gyerekek, hanem a szüleik is részesülhettek a tábor ismeretterjesztő tudásanyagából.
A tábor ideje alatt tömegközlekedést használtunk, és mindenki hozta magával a kulacsát. Nagyon fontos, hogy az ilyen apróságnak tűnő dolgokra is odafigyeljünk a mindennapjainkban.
Köszönjük szépen a szervezetek együttműködését, és a sok-sok tudásanyag megosztását! Együtt sikerülhet megmentenünk a világot a fiatalok, gyerekek segítségével ha összefogunk, átadjuk az ismereteinket, tapasztalatainkat és mentoráljuk őket, egymást!
Minden egyes apró cselekedet számít. Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ. - Dr.Jane Goodall